Zabieg Ajurwedyjski KHADI VASTI
Zabieg Ajurwedyjski Khadi Vasti to bardzo prosty, ale zarazem niezwykle skuteczny, przeciwbólowy zabieg olejowy na kręgosłup. Podczas zabiegu aplikuje się miejscowo ciepłe, ziołowe oleje terapeutyczne.
Wskazania do zabiegu: rwa kulszowa, zmiany zwyrodniniowe kręgosłupa, nerwobóle, przewlekłe bóle stawów, zespół obręczy barkowej.
GROTA SOLNA
Grota solna jest najnowszą, oryginalną metodą zastosowania soli morskiej z Morza Martwego w celach rehabilitacji, profilaktyki i ochrony zdrowia.
W grocie panuje specyficzny mikroklimat cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną, a powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami. Zalecanych jest kilka takich seansów, aby odczuć poprawę samopoczucia i wpływ mikroklimatu groty solnej. Takie seanse są równoznaczne z tygodniem spędzonym nad morzem przy pogodzie sztormowej.
Podgrzana sól paruje, jonizując ujemne powietrze, nasyca je mikroelementami takimi jak jod, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wapń- wzmacniający odporność naszego organizmu, łagodzi podrażnienia oraz reguluje funkcję układu krwionośnego, magnez-który jest pierwiastkiem antystresowym, wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
KRIOTERAPIA
Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo.
- zapalenia stawów (reumatoidalne, młodzieńcze przewlekłe, reaktywne, łuszczycowe, zesztywniające zapalenie stawów)
- przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego
- zespół bolesnego barku
- zapalenie okołostawowe ścięgien, torebki stawowej i mięśni
- zespół fibromialgii (choroby reumatyczne tkanek miękkich)
- zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów
- uszkodzenie łękotki
- naderwanie ścięgien i mięśni
- zwalczanie przewlekłego i patologicznego bólu (zachowawczo)
- zwalczanie odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni w procesie rehabilitacji neurologicznej
- ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne
- oraz dla odnowy biologicznej
- u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych
- u sportowców wyczynowych
PRĄDY TRÄBERTA
Prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Träberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.
Działanie prądu Träberta jest wielotorowe. Podstawowe działanie polega na silnym działaniu bodźcowym powodującym zmniejszenie bólu szczególnie kilka godzin po wykonaniu zabiegu. Działanie prądów Traberta polega w tym wypadku na silnym oddziaływaniu hamującym na przewodzenie impulsów bólowych w okolicy tzw. korzonków nerwowych. Drugim ważnym czynnikiem biologicznego oddziaływania prądu UR jest osłabienie aktywności układu współczulnego (sympatycznego) i relaksujący wpływ na spastyczne (będące w stałym napięciu) mięśnie przykręgosłupowe. Trzecią ważną cechą terapii tymi prądami jest wprowadzenie mięśni w drżenie z częstotliwością 143Hz zgodną z częstotliwością pobudzającego je prądu. Mówi się w tym wypadku o masażu prądem pobudzającym (bodźcowym) powodującym rozluźnienie mięśni.
PRĄDY INTERFERENCYJNE
Głębiej działające na tkankę prądy średniej częstotliwości. Dzięki nałożeniu się (interferencji) działań dwóch prądów średniej częstotliwości uzyskuje się leczniczy efekt głęboko w tkankach i na rozległym obszarze. W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy, zwiększający przekrwienie i odżywienie tkanek lub rozluźniający, a także różne ich kombinacje.
Zabieg stosowany w leczeniu: zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn, zespołów bólowych kręgosłupa, zaników mięsni w wyniku bezczynności, stanów pourazowych i pooperacyjnych mięśni, reumatyzmu tkanek miękkich, nerwobólów.
PRĄDY DIADYNAMICZNE
Prądy modulowane małej częstotliwości,powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Prądy Diadynamik mają silne działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne, wpływają na przewodnictwo nerwowe.
Diadynamik stosuje się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobólach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach pourazowych, zanikach mięśni z nieczynności, półpaśca, odmrozin.
PRĄDY TENS
Metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów - TENS, jest znana od ponad 30 lat i szeroko stosowana na świecie. Prądy Tens w granicach tolerancji czuciowej mają działanie przeciwbólowe, które można maksymalizować przez natężenie i charakter przebiegu. Prądy Tens należą do prądów impulsowych małej częstotliwości.
Mechanizm działania: hamowanie przewodzenia informacji bólowych na poziomie rdzenia i ponadrdzeniowym, uruchomienie produkcji endorfin, zmniejszenie napięcia mięśni (w zależności od częstotliwości). Wskazania: ból ostry, ból przewlekły, niedowłady mięsni, zaburzenia krążenia obwodowego.
POLE MAGNETYCZNE
Odpowiednia dawka pola magnetycznego działa na organizm zmieniając polaryzację błon komórkowych, poprawia przyswajanie tlenu przez tkanki i przyspiesza procesy regeneracyjne. Wpływa na poprawę odżywienia tkanek, przyspiesza zrost kostny, stymuluje odnowę kolagenu, poprawia krążenie obwodowe, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco.
Zabieg stosowany w leczeniu: stanów po złamaniach kości, zwichnięciach stawów, naderwania ścięgien i torebek stawowych, zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych stawów kręgosłupa i kończyn, osteoporozy, zapaleń zatok, oskrzeli, trudno gojących się ran.
LASER
Jest to naświetlanie promieniowaniem laserowym o małej mocy z użyciem światła czerwonego i podczerwonego. Laseroterapia jest stosunkowo młodą metodą leczenia. Stosowanie lasera w medycynie obejmuje około 30 lat. Zakres medycznych zastosowań lasera stale się poszerza. Efekt biostymulujący poprawia krążenie, odżywianie i regenerację komórek, stymuluje syntezę białka, regeneruje naczynia krwionośne.
- Blizny chirurgiczne
- Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, lędźwiowym i piersiowym
- Bóle mięśniowe
- Choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych
- Dyskopatia szyjna, lędźwiowa
- Łokieć tenisisty, ostroga piętowa
- Rwa kulszowa, skręcenia stawu
- Zespół bolesnego barku, złamania
DRENAŻ LIMFATYCZNY
BOA jest to aparat do masażu uciskowego. Masaż uciskowy wpływa dodatnio na organizm pacjenta:
- Pobudzanie układu krwionośnego i limfatycznego (zasilanie organów w tlen i substancje odżywcze)
- Zwiększenie szybkości usuwania z organizmu produktów rozpadu, wchłanianie obrzęków
- Ułatwienie odpływu krwi żylnej
- Zmniejszenie oporu krwi w tętnicach
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co zwiększa się szybkość obiegu krwi.
Zastosowanie w :
- Profilaktyce niewydolności żylnej
- Wspomaganiu leczenia niewydolności limfatycznej
- Obrzękach kończyn górnych po mastektomii
- Obrzękach kończyn dolnych różnej etiologii
- Rehabilitacji po urazach i kontuzjach
- Zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej
- Profilaktyce przeciwzakrzepowej
- Odnowie biologicznej i kosmetyce - masaż odchudzający i zwalczanie cellulitu.
LAMPA SOLLUX
Lampa SOLLUX służy do wykonywania zabiegów nagrzewania z wykorzystaniem energii cieplnej emitowanej przez żarówkę, mających na celu rozgrzanie skóry i tkanki podskórnej w obszarze objętym zabiegiem. Uzyskanie żądanej charakterystyki promieniowania uzyskuje się przez zastosowanie odpowiedniego rodzaju filtra.
- przewlekłe procesy zapalne i reumatyczne stawów
- stany pourazowe kończyn
- przewlekłe stany zapalne jamy nosowej, zatok przynosowych, ucha zewnętrznego i stawów żuchwy
- przewlekłe i podostre stany zapalne nerwów obwodowych
- mięśniobóle, półpasiec, odmrożenia, oparzenia
- przykurcze, trudno gojące się rany
- stany po zapaleniu bakteryjnym i uszkodzeniu skóry promieniami RTG.
- przygotowanie do masażu, kinezyterapii i zabiegów z zastosowaniem prądu.
AQUAVIBRON
Aparat AQUAVIBRON to idealne urządzenie do masażu leczniczego. Dzięki jego stosowaniu można pozbyć się wielu drobnych uciążliwych dolegliwości oraz złagodzić ich objawy i poprawić komfort życia. AQUAVIBRON zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie i odprężenie po codziennym stresie, to zdrowa psychika i ciało. Aparat jest od lat stosowany w polskich i zagranicznych szpitalach i sanatoriach, posiada atest Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej
Aparat może być obsługiwany przez osoby nieprzeszkolone - na sobie samym, lub na drugiej osobie. Aparat jest 100% bezpieczny w użyciu - jedynym źródłem napędu jest woda wodociągowa pod normalnym ciśnieniem. Aparat można stosować "na sucho" lub w kąpieli - bez konieczności podejmowania jakichkolwiek środków bezpieczeństwa. Efektem takiego masażu jest regeneracja tkanki, wzrost sprężystości mięśni, poprawa ruchliwości stawów.
ZABIEGI BOROWINOWE
Okłady borowinowe powodują powolne przegrzanie ciała osoby poddanej zabiegowi - nie odczuwa się silnego ciepła, możemy natomiast zaobserwować duże wydzielanie potu - uruchomieniu mechanizmów termoregulacyjnych zabezpieczających przed przegrzaniem. Podstawowym zadaniem okładów borowinowych w odnowie biologicznej jest przegrzanie tkanek powodujące lepsze ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszenie utylizacji produktów przemiany materii i usunięcie metabolitów wysiłkowych. Poza działaniem odkwaszającym na drodze chemicznej stwierdzono także właściwości przeciwzapalne (niezmiernie korzystne dla sportowców). Ponadto okład taki wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego.
Okłady borowinowe w odnowie biologicznej jest skutecznym zabiegiem po treningach czy zawodach (duże zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, obciążony narząd ruchu.). Zabieg dopiero po około 6-8 godz. od zakończenia ćwiczeń (ważne wcześniejsze uzupełnienie płynów w organizmie). Powinien trwać ok.15-25 min.
GALWANIZACJA
Zabieg polegający na działaniu prądu stałego na organizm. Przed zabiegiem, z obszaru ciała poddanego zabiegowi powinno się usunąć wszelkie przedmioty metalowe (obrączki, łańcuszki, zegarki itp.). Przed zabiegiem nie powinno się stosować żadnych kremów ani maści w miejscach, w których będą przymocowane elektrody. Należy też powiadomić osobę wykonującą zabieg o zaburzeniach czucia - jeśli występują.
Po zabiegu, w miejscu przymocowania elektrod będą widoczne na skórze zaczerwienienia, które powinny całkowicie ustąpić do kilku godzin po zabiegu. Najważniejsze wskazania do galwanizacji: nerwobóle, przewlekłe zapalenia nerwów oraz splotów i korzeni nerwowych, zespoły bólowe na tle zmian zwyrodnieniowych stawów, porażenia wiotkie, zaburzenia krążenia obwodowego, utrudniony zrost po złamaniach kości. Nie wolno poddać się temu zabiegowi w przypadku posiadania wszczepionych metalowych implantów (np. metalowe zespolenia kości).
JONOFOREZA
Zabieg z użyciem elektrycznego prądu stałego, który pomaga wprowadzić do organizmu przez skórę substancje aktywne (leki, preparaty kosmetyczne). Skutecznemu wprowadzeniu podlegają substancje, które ulegają dysocjacji przy połączeniu z wodą (w roztworach wodnych substancje ulegają rozpadowi na cząstki posiadające ładunek elektryczny - jony).
Prąd elektryczny oddziałuje na jony w ten sposób, że te przemieszczają się w kierunku elektrody posiadającej przeciwny ładunek elektryczny. W medycynie zabiegi jonoforezy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, przy zwyrodnieniu stawów, uśmierzaniu bólu, w zabiegach mających na celu obniżenie napięcia mięśni.